zapalenie przydatków

Zmagasz się z silnymi bólami brzucha, którym może towarzyszyć gorączka? Uskarżasz się na plamienia międzymiesiączkowe? To może być zapalenie przydatków – stan, którego nie należy bagatelizować. Im wcześniej podejmiesz leczenie, tym nie tylko wyeliminujesz bolesne objawy. Szybko i odpowiednio przeprowadzone leczenie pozwoli ci uniknąć przykrych konsekwencji.

Zapaleniem przydatków określa się stan zapalny jajników i jajowodów. Zwykle dotyczy młodych aktywnie seksualnych kobiet – najczęściej między 15. a 30. rokiem życia. Zapalenie wywoływane jest infekcją bakteryjną, której przyczyna tkwi w niewłaściwej higienie intymnej lub zakażeniu przeniesionym przez zainfekowanego partnera.

Jak dochodzi do zakażenia?

Stan zapalny w obrębie jajników i jajowodów wywołują bakterie tlenowe i beztlenowe, takie jak: paciorkowce, gronkowce, dwoinki rzeżączki, chlamydie. Do przydatków dostają się jedną z dwóch dróg.

  • Zakażenie wstępujące – dotyczy aż 90% przypadków zapalenia przydatków. Tutaj bakterie przedostają się do jajników i jajowodów poprzez pochwę i macicę. Zakażenie ma miejsce wówczas, gdy kanał szyjki macicy jest rozwarty, tj. podczas miesiączki, po porodzie, po poronieniu, po zabiegach ginekologicznych.
  • Zakażenie zstępujące – występuje zaledwie w 10% przypadków. Tutaj bakterie docierają do jajników i jajowodów z krwią lub chłonką, wędrując z istniejących w organizmie ognisk zapalnych, np. związanych z bólem zębów, zapaleniem migdałków czy wyrostkiem robaczkowym.

Jak rozpoznać zapalenie przydatków?

Typowe dla zapalenia przydatków objawy pojawiają się w ciągu 7 dni od zakażenia. Pojawia się nagły i ostry ból brzucha o charakterze skurczowym. Dolegliwości bólowe występują po obu stronach podbrzusza, który może nasilać się podczas współżycia. Niekiedy promieniuje w stronę pachwin i ud. Bólowi najczęściej towarzyszy silne osłabienie oraz gorączka (niekiedy jest to stan podgorączkowy). Czasami zapalenie przydatków objawia się ponadto nudnościami i wymiotami oraz biegunką – typowymi symptomami schorzeń związanych z układem pokarmowym. W efekcie dolegliwości są bagatelizowane.

Rozpoznania zapalenia przydatków dokonuje ginekolog podczas standardowego badania ginekologicznego. Objawy stanów zapalnych są tak charakterystyczne, iż nie jest konieczne wykonywanie zaawansowanych badań. Niemniej jednak niekiedy zaleca się wykonanie badania USG transwaginalnego.

Samo badanie manualne pozwala jednak stwierdzić występowanie stanu zapalnego. Warto bowiem mieć świadomość, że w przypadku zapalenia przydatków nie należy do przyjemnych i bezbolesnych. Nawet delikatne dotknięcie szyjki macicy wywołuje silny ból, w efekcie czego ginekolog bardzo łatwo jest w stanie postawić prawidłową diagnozę.

Na czym polega leczenie zapalenia przydatków?

Jako że zapalenie przydatków wywołują bakterie, stanom zapalnym należy przeciwdziałać antybiotykami o szerokim spektrum działania. Zwalczając wiele szczepów bakterii, są skutecznym środkiem przynoszącym poprawę. Dodatkowo zaleca się stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych działających jednocześnie przeciwbólowo. Taka kuracja trwa najczęściej 7-10 dni.

W zależności od stanu zdrowia konkretnej pacjentki, ginekolog może zalecić również wypoczynek w domu, by stworzyć w ten sposób jeszcze lepsze warunki do pokonania infekcji. Przemęczony organizm słabiej walczy z drobnoustrojami, co wydłuża czas leczenia. W ramach leczenia niekiedy zachodzi konieczność unikania wysiłku fizycznego. Nie jest wskazane również współżycie – zwykle do kolejnej miesiączki.

Zapalenia przydatków nie można lekceważyć

Z uwagi na dolegliwości bólowe, zapalenie przydatków ciężko zbagatelizować. Niemniej jednak niewłaściwe postawienie diagnozy (pomylenie ze schorzeniami ze strony układu pokarmowego) może mieć przykre w skutkach konsekwencje.

Nawet, jeśli zapalenie przydatków po jakimś czasie „wyciszy się”, stan zapalny cały czas będzie tlił się w organizmie w fazie nienasilonej. W efekcie może dojść do utworzenia się zrostów w jajowodach. To z kolei skutkuje ich niedrożnością, co przekłada się m.in. na niepłodność.

Jeżeli więc martwi cię silny ból podbrzusza, któremu towarzyszą plamienia oraz objawy ze strony układu pokarmowego, udaj się do ginekologa. Rutynowe badanie pozwoli postawić diagnozę i w razie konieczności zalecone zostanie odpowiednie leczenie. W przypadku zapalenia przydatków trzeba bowiem działać szybko.