Bezbolesne badanie, które może uratować życie

Cytologia to proste i zupełnie bezbolesne badanie, które może uratować życie. Wrocław oraz wszystkie inne miasta (mniejsze lub większe) oferują wykonanie takiego badania w każdym gabinecie ginekologicznym.

Cytologia jest badaniem bezinwazyjnym, które trwa dosłownie kilka minut. Polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy i tarczy za pomocą specjalnej szczoteczki . Wymaz nanoszony jest na szkiełko laboratoryjne i przekazywany do laboratorium.

Decydując się na wykonanie badania, należy odpowiednio się do niego przygotować:

  • cytologia nie może być wykonana w czasie miesiączki, na kilka dni przed nią i po niej,
  • dzień przed badaniem nie można współżyć,
  • nie zaleca się pobierania wymazu podczas infekcji intymnej.

Cytologię warto wykonać przynajmniej raz na 2 lata – w przypadku, gdy badanie wyjdzie prawidłowo. Jeżeli 3 kolejne wyniki będą prawidłowe, badanie można wykonać raz na 3 lata. W sytuacji częstej zmiany partnerów seksualnych, cytologię zaleca się przeprowadzać każdego roku.

 

Rak szyjki macicy – możesz mu zapobiec

Statystyki są zatrważające – ponad 3 tysiące kobiet w Polsce dowiaduje się o raku szyjki macicy. W większości przypadków taka informacja dociera do nich zbyt późno – wtedy, gdy szanse na przeżycie nie są duże. Tymczasem temu nowotworowi można zapobiec lub skutecznie z nim walczyć – w przypadku wczesnego stadium raka. Wystarczy tylko regularnie monitorować stan swojego zdrowia, wykonując badanie, jakim jest cytologia. Wrocław jest jednym z wielu miast, w którym można je przeprowadzić.

Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania, zaraz po nowotworze piersi, nowotworem typowo kobiecym. Stanowi przy tym najczęściej występujący nowotwór, który rozwija się w obrębie narządów rodnych. Bardzo często nie daje wyraźnych objawów, a gdy te już się pojawią – na leczenie ratujące życie zwykle jest za późno.

Winny brodawczak ludzki

Za rozwój raka szyjki macicy odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Długotrwałe zakażenie uważane jest za główny czynnik chorobotwórczy – obecność typów HPV 16 i 18, a także HPV 31, 33, 45 wykryto niemal u wszystkich kobiet zmagających się z tym nowotworem.

Do pozostałych czynników ryzyka zaliczyć można między innymi:

  • rozpoczęcie współżycia przed ukończeniem 16 roku życia,
  • częste zmiany partnerów seksualnych,
  • palenie papierosów (dotyczy to również biernych palaczek),
  • nieleczone stany zapalne oraz zmiany w obrębie szyjki macicy,
  • kilka porodów w krótkich odstępach czasowych.

Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy wzrasta również z wiekiem. Zachorowalność osiąga wartość szczytową u kobiet między 45 a 55 rokiem życia. Niemniej jednak zdarzają się przypadki zachorowania zarówno przed 20 rokiem życia (bardzo rzadko) czy po trzydziestce.

Warto przy tym podkreślić, że samo zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego nie oznacza nowotworu. Rozwija się on dopiero wówczas, gdy zajdą ku temu odpowiednie warunki, tj. pojawią się inne czynniki – te wyżej wspomniane.

Rak szyjki macicy – cichy zabójca

Walka z rakiem szyjki macicy jest trudna, ponieważ nowotwór działa niczym „cichy zabójca”. Rozwija się niespostrzeżenie, szczególnie jeśli kobieta nie poddaje się regularnym badaniom. Wystarczy cytologia. Wrocław to miasto, w którym każdy może wykonać to badanie i sprawdzić stan szyjki macicy. Stan przedrakowy nie daje żadnych wyraźnych objawów, a jeśli symptomy się pojawiają – bywają niespecyficzne, w efekcie czego wiele kobiet je bagatelizuje. Po części wynika to z niewiedzy, a po części z obawy o niepomyślną diagnozę.

Jeśli chcesz ustrzec się przed rakiem szyjki macicy, powinny zaniepokoić cię takie objawy jak:

  • ból podczas stosunku,
  • odczuwalny ból w podbrzuszu,
  • krwawienie po stosunku lub po badaniu ginekologicznym,
  • obfite upławy,
  • krwawienie pomiędzy regularnymi krwawieniami menstruacyjnymi,
  • krwawienie po menopauzie,
  • nietypowe krwawienie z pochwy.

W sytuacji, gdy wystąpi któryś z wyżej wymienionych symptomów, koniecznie należy udać się do ginekologa. Specjalista zleci wykonanie badania, dzięki któremu będzie można potwierdzić lub wykluczyć rozwój nowotworu szyjki macicy. Rak szyjki macicy jest nowotworem wyleczalnym, jeśli choroba zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowana.

Rejestracja również w ramach pakietów zdrowotnych

logo