Test ciążowy

Zależy ci na powiększeniu rodziny? Niech twój organizm będzie gotowy na przyjęcie dziecka, które zagości w Tobie na długich 9 miesięcy. Zacznij się więc przygotowywać, by zapewnić maluchowi prawidłowy rozwój, a sobie – bezproblemową ciążę i szybszy powrót do formy po porodzie.

Ciąża stanowi ogromne wyzwanie dla organizmu. Z tego powodu należy odpowiednio wcześnie przygotować go, by miał warunki i siłę do stworzenia nowego życia. Zacznij jak najszybciej – specjaliści zalecają, by planowanie ciąży rozpocząć nawet rok wcześniej. Dlaczego to ważne? Z uwagi na fakt, że pierwsze tygodnie ciąży są niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju płodu. Od czego więc zacząć?

dieta-w-ciazyZadbaj o zdrową dietę

Pierwszy krok w stronę planowania ciąży to dbałość o zdrową dietę. Przyjrzyj się temu, jak wygląda codzienne menu – Twoje i Twojego partnera. To, co jecie wpływa m.in. na jakość komórki jajowej oraz plemników. Nie chodzi jednak o to, by stosować restrykcyjne diety. Wystarczy drobna zmiana nawyków żywieniowych obejmująca m.in. wykluczenie żywności wysoko przetworzonej i produktów z dużą zawartością konserwantów, wprowadzenie większej ilości warzyw i owoców, ryb, chudego mięsa.

Zwróć uwagę, by w codziennym jadłospisie znalazły się produkty szczególnie bogate w:

  • kwas foliowy (niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego) – znajdziesz go m.in. w pomarańczach, bananach, pszenicy, zielonych warzywach liściastych, żółtkach jaj,
  • wapń, magnez, jod, witaminę E, kwasy omega-3 – znajdziesz je m.in. w nabiale, rybach, gorzkiej czekoladzie.

Twój partner niech spożywa spore ilości białka. Zawarta w proteinach arginina wpływa korzystnie na jakość nasienia.

Uzywki w ciazyWyeliminuj używki

Palisz papierosy? Spożywasz alkohol w nadmiernej ilości? Każdego dnia wypijasz kilka filiżanek mocnej kawy? Czas zrezygnować z używek albo przynajmniej ograniczyć je do niezbędnego minimum.

Tylko pozornie kawa jest nieszkodliwa. Wyniki badań opublikowane w British Journal of Pharmacology jednoznacznie wskazują, że picie więcej niż 4 filiżanek kawy dziennie zmniejsza szanse na poczęcie dziecka o 25% (badanie zostało przeprowadzone na grupie 9 tys. kobiet).

Konieczność rezygnacji z używek dotyczy to nie tylko Ciebie – przyszłej matki, ale również Twojego partnera – przyszłego ojca.

forma w ciazyZachowaj dobrą formę

Ciąża, a potem poród to ogromny wysiłek dla organizmu. Dlatego warto zadbać o dobrą kondycję jeszcze przed poczęciem. Bądź aktywna – uprawiaj sport, który sprawia Ci największą przyjemność. Wykonuj ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie i stawy, zwiększą elastyczność skóry. Świetnie sprawdza się m.in. pilates, jazda na rowerze czy klasyczny aerobik.

badania w ciazyPrzebadaj się

Na etapie planowania ciąży bezwzględnie sprawdź stan swojego zdrowia. Wykonaj podstawowe badania z krwi (tj. morfologię), ale pamiętaj również o sprawdzeniu poziomu hormonów. Bardzo często zawirowania hormonalne utrudniają zajście w ciążę.

Odwiedź ginekologa, który sprawdzi kondycję narządów płciowych. Specjalista wykona także badanie cytologiczne oraz – w razie konieczności – podejmie leczenie nadżerki czy stanu zapalnego.

» W naszych gabinetach pomagamy w planowaniu oraz prowadzeniu ciąży

Udaj się również do dentysty, by zweryfikować stan zębów i przeprowadzić niezbędne leczenie. To ważne, ponieważ w trakcie ciąży i w okresie karmienia istnieje duże ryzyko pojawienia się ubytków. Także i twój partner powinien się zbadać – jednak pod kątem jakości nasienia. Dzięki temu wykluczysz ewentualne bariery, które mogą stanąć na drodze do rodzicielstwa.

obserwacje-cykluObserwuj cykl miesiączkowy

Liczysz na szybkie poczęcie? Zacznij już teraz obserwować cykl miesiączkowy. Dzięki temu uda Ci się określić dni płodne – dni, w którym szanse na zajście w ciążę są największe.

Zaplanowanie ciąży wyjdzie Wam na zdrowie

Zaplanowanie ciąży z dużym wyprzedzeniem to inwestycja w zdrowie Twojego przyszłego dziecka i Twoją doskonałą formę po porodzie. Dlatego zacznij działać już teraz – to początek Twojej drogi do szczęśliwego rozwiązania. Sprawdź w czym jeszcze pomoże Ci nasz ginekolog.