Już na etapie ciąży chcesz zatroszczyć się o swoje dziecko, mimo że jeszcze się nie narodziło? Oddaj się w ręce dobrego ginekologa – takiego, do którego masz zaufanie i który posiada zaawansowany sprzęt diagnostyczny. To fundament monitorowania prawidłowego rozwoju maluszka.
Każda kobieta w ciąży powinna poddać się badaniu USG przynajmniej 3 razy w ciągu całego okresu oczekiwania na dziecko, tj. między 11.a 13. tygodniem, 18. a 22. tygodniem oraz po 30. tygodniu ciąży. To ważne, ponieważ właśnie w tych okresach lekarz jest w stanie zwrócić uwagę na konkretne aspekty rozwoju dziecka i – w razie nieprawidłowości – podjąć stosowane działania. Tego typu badanie USG wykonuje się jako 2D. Warto jednak mieć świadomość, że w nowoczesnych gabinetach ginekologicznych można przeprowadzić również USG 3D i USG 4D.
Jak wygląda badanie USG 3D / USG 4D?
Jeśli chodzi o przebieg badania USG w wersji 3D lub 4D, wygląda ono właściwie identycznie jak standardowe USG dwuwymiarowe. Ginekolog nakłada na brzuch kobiety ciężarnej specjalny żel, a następnie wodzi po skórze głowicą ultrasonografu. Aparat, wysyłając ultradźwięki, pozwala na obserwację dziecka na monitorze.
Na czym polega różnica między 3D a 4D?
Różnica między badaniem USG 3D a badaniem USG 4D jest bardzo niewielka. W przypadku 4D mówi się o badaniu ruchomym, podczas którego dziecko rejestrowane jest w ruchu w czasie rzeczywistym. W ten sposób można zobaczyć, jak dziecko „pływa”, ziewa, śpi, a nawet ssie kciuk. USG 3D to zdjęcie trójwymiarowe nieruchome, czyli niejako „fotografia” maluszka.
Badanie USG 3D lub USG 4D pozwoli rozpoznać płeć dziecka
Możliwość poznania płci dziecka przed jego narodzeniem to zawsze dla rodziców wyjątkowa chwila. To moment, którego nie mogą się doczekać. Chociaż płeć ginekolog jest w stanie rozpoznać za pomocą USG dwuwymiarowego, USG 3D / 4D pozwala ją potwierdzić ze znacznie większą dozą prawdopodobieństwa. Wynika to z faktu, iż nowoczesne aparaty są bardziej dokładne i precyzyjne.
Rozpoznania płci dziecka, jeśli maluch jest dobrze ułożony, można dokonać już po 12 tygodniu ciąży. Potwierdzić ją można w kolejnym badaniu USG przypadającym na 18 – 22 tydzień ciąży.
USG trójwymiarowe – nie tylko jako „atrakcja”
Wiele kobiet na USG 3D i 4D wybiera się dodatkowo – jako forma atrakcji. Nie da się ukryć, że podgląd maluszka w czasie rzeczywistym oraz możliwość podpatrzenia jego ruchów robi wrażenie i jest niezwykle wzruszającą chwilą. Warto jednak mieć świadomość, że ginekolodzy wykorzystują zaawansowany sprzęt ultrasonograficzny do diagnostyki „zewnętrznej”. Wybrany fragment ciała dziecka, np. głowa, ręka czy noga, może być obracany na monitorze i oglądany z różnych stron. USG 3D i 4D pozwala więc spojrzeć na rozwijającego się malucha „z zewnątrz”, umożliwiając np. ocenę rozszczepu wargi.
Ile trwa badanie USG 3D / USG 4D?
Trójwymiarowe badanie USG trwa nieco dłużej niż badanie 2D. Wynika to z faktu, iż obejmuje dokładne badanie w technice dwuwymiarowej oraz dodatkowo podgląd w 3D / 4D. W dużej mierze to od rodziców zależy, jak długo będzie trwać badanie – często lekarz pozwala na dłuższe podglądanie maluszka, jeśli ten jest wyjątkowo aktywny i „popisuje się” przed rodzicami, pokazując swoje możliwości.
Kiedy warto wykonać badanie USG 3D / 4D?
Dla wielu kobiet, które znajdują się pod opieką lekarza ginekologa dysponującego zaawansowanym sprzętem diagnostycznym, badanie USG 3D lub 4D to właściwie standard. W efekcie, na każdej wizycie mogą podejrzeć maluszka w formie trójwymiarowego obrazu.
W przypadku, gdy kobiety podczas rutynowych wizyt nie mają możliwości spoglądania na dziecko w trójwymiarze, zwykle decydują się na odpłatne USG 3D / 4D. Kiedy warto więc zdecydować się na taką wizytę? Zaleca się, by odbyła się ona nie wcześniej niż na półmetku ciąży, np. po 20 tygodniu. Dziecko jest jeszcze na tyle małe, by obejrzeć je w „pełnej okazałości”, ale już na tyle duże, by dostrzec wspomnianą płeć czy nawet podobieństwo do rodziców. Chcąc natomiast nagrać film z życia płodowego, warto wybrać się do gabinetu po 30 tygodniu. Wówczas maluch jest już niemal „dojrzały, dzięki czemu można zaobserwować np. ziewanie czy ssanie paluszka.
USG 3D i 4D w Gabinetach MAMED we Wrocławiu
Zapraszamy do naszych gabinetów we Wrocławiu. Mają Państwo możliwość wykonania u nas badania USG 3D/ 4D w komfortowych warunkach i korzystnych cenach.