badania prenatalne

Spodziewasz się dziecka. Naprzemiennie odczuwasz stan euforii i strach. Zastanawiasz się, czy z twoim maluchem wszystko jest w porządku. Wizyta u ginekologa uspokaja cię tylko na chwilę? Wykonaj badania prenatalne, by wykluczyć ryzyko poważnych chorób rozwijającego się w twoim łonie dziecka.

Badania prenatalne kojarzą się wielu kobietom z inwazyjnością. Tymczasem podstawą są badania zupełnie nieinwazyjne i bezpieczne – dla matki i dziecka, dzięki którym już na etapie wczesnego rozwoju potrafią wykryć ewentualne nieprawidłowości.

 

W naszym gabinecie przeprowadzamy badania aparatem USG Voluson

Umów teraz wizytę: lek. med. Agnieszka Pajtasz

 

Wykonaj badania przesiewowe, by wykluczyć wady wrodzone

Jak wskazuje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, badania przesiewowe pozwalają zarówno na ocenę ryzyka wystąpienia aberracji chromosomowych oraz rozpoznanie wielu wad wrodzonych płodu, ocenę kosmówkowości w ciąży wielopłodowej. Ponadto umożliwiają określenie ryzyka wystąpienia niektórych powikłań charakterystycznych dla II i III trymestru ciąży.

Wśród badań przesiewowych wykonuje się:

  • badanie ultrasonograficzne – między 11 a 14 tygodniem ciąży,
  • ultrasonografię między 18 a 24 tygodniem ciąży,
  • badanie biochemiczne.

Podczas badania USG genetycznego lekarz poddaje ocenie kilkadziesiąt parametrów budowy płodu, dokonując pomiarów poszczególnych narządów. Ultrasonografia pozwala wykryć większość wad serca, przepukliny brzuszne i rdzeniowe, wodogłowie. Możliwe jest także określenie ryzyka zespołu Downa u dziecka, na podstawie szerokości przezierności karkowej (NT) – poszerzenie może wskazywać na wadę.

By uzyskać bardziej miarodajne wyniki, zaleca się wykonać dodatkowe przesiewowe badania prenatalne. Wrocław to jedno z wielu miast, w którym można przeprowadzić m.in.:

  • Test PAPP-A (połączony) – jego istotą jest ocena stężenia białka PAPPA-A oraz beta hCG, co pozwala stwierdzić ryzyko wystąpienia zespołu Downa, zespołu Patau i zespołu Edwardsa. Do badania wykorzystuje się próbkę krwi żylnej pobranej od matki (badanie wygląda jak standardowe pobieranie krwi). Wynik ujemny oznacza niskie ryzyko wystąpienia wad wrodzonych (nie daje jednak 100% pewności, że dziecko urodzi się zdrowe). Dodatni wynik stanowi wskazanie do dalszej diagnostyki. Test wykonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży.
  • Test potrójny – polega na pobraniu krwi żylnej od matki i oznaczeniu poziomu: alfa-fetoproteiny (AFP), beta hCG oraz wolnego estriolu. Charakterystyczne zmiany stężenia badanych substancji mogą wskazywać na występowanie poszczególnych wad. Wyniki ustala się na podstawie obliczeń programu komputerowego, z uwzględnieniem wieku matki. Badanie przeprowadza się między 15 a 22 tygodniem ciąży.
  • Test zintegrowany – polega na wykonaniu testu PAPP-A i testu potrójnego. Na podstawie wyników, program komputerowy oblicza ryzyko wystąpienia wad. Jego zaletą jest 90-procentowa czułość oraz niewielkie prawdopodobieństwo pojawienia się fałszywego wyniku dodatniego (wskazania na występowanie wad, gdzie faktycznie jej nie ma).

Inwazyjne badania prenatalne to ostateczność

W ramach dalszej diagnostyki – gdy przesiewowe badania wskazały na istnienie nieprawidłowości – przeprowadza się inwazyjne badania prenatalne. Wrocław jest miastem, w którym każda kobieta z wynikiem dodatnim może wykonać: amniopunkcję, biopsję trofoblastu, fetoskopię, biopsję tkanek płodu czy kordocentezę.

Nie tylko dla kobiet 35+

Jeszcze do niedawna na badania prenatalne kierowane były kobiety:

  • powyżej 35 roku życia,
  • które urodziły dziecko z poważnymi wadami wrodzonymi,
  • w rodzinie której występowały przypadki chorób wrodzonych.

Obecnie, zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, wszystkie kobiety ciężarne w Polsce powinny wykonać przesiewowe badania prenatalne w kierunku najczęściej występujących wad rozwojowych i aberracji chromosomowych – bez względu na wiek [1].

Chcesz wykonać badania prenatalne? Wrocław – to miasto, w którym działa nasza przychodnia. Umów się na wizytę u naszego ginekologa już teraz i zapewnij sobie spokój przez kolejne tygodnie ciąży.

Źródła:

[1] http://premedicare.pl/new/wp-content/uploads/downloads/2010/10/Prenat-PTG-rekomend.pdf