Podstępna zakrzepica – przyczyny, objawy, diagnostyka

Zakrzepica USG DopplerZakrzepica jest podstępną chorobą, która – zbagatelizowana i nieleczona – może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego w momencie pojawienia się niepokojących objawów, koniecznością jest zdiagnozowanie schorzenia oraz podjęcie stosownego leczenia. W diagnozie pomoże USG Doppler. Wrocław jest jednym z miast, w którym można wykonać takie badanie.

Zgodnie ze statystykami, na żylną chorobę zakrzepowo-zatorową zapada ok. 1,5 mln ludzi z 25 krajów Unii Europejskiej. Natomiast z powodu zatoru tętnicy płucnej umiera ok. 500 tys. osób – czyli więcej niż suma zgonów wywołana rakiem prostaty, piersi, zakażeniem wirusem HIV oraz wypadkami drogowymi. Stąd wysuwa się tylko jeden wniosek: diagnostyka zakrzepicy jest zaniedbana.

Skąd się bierze zakrzepica?

Zakrzepica jest chorobą, która powstaje na skutek tworzenia się skrzeplin. Do ich powstawania dochodzi między innymi w przypadku:

 • zaburzeń przepływu krwi pojawiających się na skutek unieruchomienia pacjenta po operacji,
 • uszkodzeń naczyń krwionośnych przez kroplówkę, cewnik, zastrzyki,
 • nadmiernej krzepliwości spowodowanej zmianami w składzie krwi (np. w przebiegu choroby nowotworowej, stosowania antykoncepcji, w przypadku trombofilii).

Jeżeli u pacjenta wystąpią co najmniej 2 z 3 warunków tzw. triady Virchowa, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo powstawania zakrzepów.

Zakrzepica może rozwijać się bezobjawowo

Zakrzepicę bardzo często określa się mianem „cichego zabójcy”. Szacuje się, że nawet w połowie przypadków rozwija się, nie dając żadnych wyraźnych objawów, natomiast śmierć może powodować w ciągu zaledwie kilku minut. Dochodzi do tego wówczas, gdy część skrzepliny oderwie się od ściany żyły i wraz z krwią dostanie się do prawego przedsionka serca, stamtąd do prawej komory i tętnicy płucnej. W efekcie dochodzi do zatkania tej ostatniej, co objawia się wstrząsem lub nagłym zatrzymaniem oddychania i krążenia.

Do grupy ryzyka, jeśli chodzi o zakrzepicę zaliczyć można:

 • wiek powyżej 60 lat (czasami jednak zakrzepica atakuje osoby dużo młodsze),
 • płeć – częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn,
 • długotrwałe unieruchomienie po operacjach, urazach (najczęściej ortopedycznych i ginekologicznych),
 • otyłość,
 • stosowanie terapii hormonalnej,
 • żylaki,
 • niewydolność serca.

Ponadto większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby dotyczy osób z wrodzoną lub nabytą trombofilią.

W przypadku zakrzepicy najgorsze jest to, że objawy – jeśli w ogóle się pojawią – mogą sugerować inne choroby, np. obrzęk limfatyczny, zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych, niewydolności prawej komory serca. Podobne objawy mogą towarzyszyć złamaniu czy zwichnięciu kości. Warto jednak szczególną uwagę zwrócić na takie symptomy jak:

 • zaczerwienienie skóry,
 • obrzęk uda lub łydki,
 • wyczuwalne zgrubienia,
 • różnica w obwodzie nóg większa niż 3 cm,
 • ból łydki przy zginaniu stopy,
 • obrzęk nogi z widocznym napięciem skóry.

Zakrzepica może powodować zator płucny. Do jego najczęstszych objawów zaliczyć można spoczynkową i wysiłkową duszność o charakterze napadowym. Często pojawia się ból w różnych miejscach klatki piersiowej. Wśród rzadko występujących symptomów wymienić należy m.in. gorączka, przyspieszone bicie serca, migotanie przedsionków. Jeśli u pacjenta pojawią się omdlenia, niestety rokowania nie są pomyślne.

Najważniejsza diagnostyka

Jako że zakrzepica może nie dawać żadnych objawów, istotną rolę odgrywa diagnostyka. W przypadku, gdy pacjent znajduje się w grupie ryzyka, koniecznością jest regularne poddawanie się badaniom. W ocenie stanu żył głębokich pomoże USG Doppler. Wrocław jest jednym z wielu miast, w którym takie badanie można wykonać.

Jego istotą jest sprawdzenie stanu żył i tętnic, co pozwala określić ryzyko powstawania zakrzepicy. W trakcie wykonywania badania diagnozie podlega różnica w częstotliwości powracających fal. Lekarz wykonujący USG Doppler jest w stanie wychwycić różnice i na tej podstawie stwierdzić nieprawidłowości w przepływie krwi.

Jeśli badanie USG Doppler wskaże podejrzenie zakrzepicy, wówczas koniecznością jest natychmiastowa reakcja. Najczęściej zaleca się podanie leków powodujących „rozpuszczenie” zakrzepów. Dzięki temu udaje się uniknąć najgorszego, czyli oderwania skrzepliny od ściany naczyń żylnych i przedostania się do tętnicy płucnej.

Zapalenie przydatków – nie bagatelizuj tego!

zapalenie przydatków

Zmagasz się z silnymi bólami brzucha, którym może towarzyszyć gorączka? Uskarżasz się na plamienia międzymiesiączkowe? To może być zapalenie przydatków – stan, którego nie należy bagatelizować. Im wcześniej podejmiesz leczenie, tym nie tylko wyeliminujesz bolesne objawy. Szybko i odpowiednio przeprowadzone leczenie pozwoli ci uniknąć przykrych konsekwencji.

Zapaleniem przydatków określa się stan zapalny jajników i jajowodów. Zwykle dotyczy młodych aktywnie seksualnych kobiet – najczęściej między 15. a 30. rokiem życia. Zapalenie wywoływane jest infekcją bakteryjną, której przyczyna tkwi w niewłaściwej higienie intymnej lub zakażeniu przeniesionym przez zainfekowanego partnera.

Jak dochodzi do zakażenia?

Stan zapalny w obrębie jajników i jajowodów wywołują bakterie tlenowe i beztlenowe, takie jak: paciorkowce, gronkowce, dwoinki rzeżączki, chlamydie. Do przydatków dostają się jedną z dwóch dróg.

 • Zakażenie wstępujące – dotyczy aż 90% przypadków zapalenia przydatków. Tutaj bakterie przedostają się do jajników i jajowodów poprzez pochwę i macicę. Zakażenie ma miejsce wówczas, gdy kanał szyjki macicy jest rozwarty, tj. podczas miesiączki, po porodzie, po poronieniu, po zabiegach ginekologicznych.
 • Zakażenie zstępujące – występuje zaledwie w 10% przypadków. Tutaj bakterie docierają do jajników i jajowodów z krwią lub chłonką, wędrując z istniejących w organizmie ognisk zapalnych, np. związanych z bólem zębów, zapaleniem migdałków czy wyrostkiem robaczkowym.

Jak rozpoznać zapalenie przydatków?

Typowe dla zapalenia przydatków objawy pojawiają się w ciągu 7 dni od zakażenia. Pojawia się nagły i ostry ból brzucha o charakterze skurczowym. Dolegliwości bólowe występują po obu stronach podbrzusza, który może nasilać się podczas współżycia. Niekiedy promieniuje w stronę pachwin i ud. Bólowi najczęściej towarzyszy silne osłabienie oraz gorączka (niekiedy jest to stan podgorączkowy). Czasami zapalenie przydatków objawia się ponadto nudnościami i wymiotami oraz biegunką – typowymi symptomami schorzeń związanych z układem pokarmowym. W efekcie dolegliwości są bagatelizowane.

Rozpoznania zapalenia przydatków dokonuje ginekolog podczas standardowego badania ginekologicznego. Objawy stanów zapalnych są tak charakterystyczne, iż nie jest konieczne wykonywanie zaawansowanych badań. Niemniej jednak niekiedy zaleca się wykonanie badania USG transwaginalnego.

Samo badanie manualne pozwala jednak stwierdzić występowanie stanu zapalnego. Warto bowiem mieć świadomość, że w przypadku zapalenia przydatków nie należy do przyjemnych i bezbolesnych. Nawet delikatne dotknięcie szyjki macicy wywołuje silny ból, w efekcie czego ginekolog bardzo łatwo jest w stanie postawić prawidłową diagnozę.

Na czym polega leczenie zapalenia przydatków?

Jako że zapalenie przydatków wywołują bakterie, stanom zapalnym należy przeciwdziałać antybiotykami o szerokim spektrum działania. Zwalczając wiele szczepów bakterii, są skutecznym środkiem przynoszącym poprawę. Dodatkowo zaleca się stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych działających jednocześnie przeciwbólowo. Taka kuracja trwa najczęściej 7-10 dni.

W zależności od stanu zdrowia konkretnej pacjentki, ginekolog może zalecić również wypoczynek w domu, by stworzyć w ten sposób jeszcze lepsze warunki do pokonania infekcji. Przemęczony organizm słabiej walczy z drobnoustrojami, co wydłuża czas leczenia. W ramach leczenia niekiedy zachodzi konieczność unikania wysiłku fizycznego. Nie jest wskazane również współżycie – zwykle do kolejnej miesiączki.

Zapalenia przydatków nie można lekceważyć

Z uwagi na dolegliwości bólowe, zapalenie przydatków ciężko zbagatelizować. Niemniej jednak niewłaściwe postawienie diagnozy (pomylenie ze schorzeniami ze strony układu pokarmowego) może mieć przykre w skutkach konsekwencje.

Nawet, jeśli zapalenie przydatków po jakimś czasie „wyciszy się”, stan zapalny cały czas będzie tlił się w organizmie w fazie nienasilonej. W efekcie może dojść do utworzenia się zrostów w jajowodach. To z kolei skutkuje ich niedrożnością, co przekłada się m.in. na niepłodność.

Jeżeli więc martwi cię silny ból podbrzusza, któremu towarzyszą plamienia oraz objawy ze strony układu pokarmowego, udaj się do ginekologa. Rutynowe badanie pozwoli postawić diagnozę i w razie konieczności zalecone zostanie odpowiednie leczenie. W przypadku zapalenia przydatków trzeba bowiem działać szybko.

Badania prenatalne – co musisz o nich wiedzieć?

badania prenatalne

Spodziewasz się dziecka. Naprzemiennie odczuwasz stan euforii i strach. Zastanawiasz się, czy z twoim maluchem wszystko jest w porządku. Wizyta u ginekologa uspokaja cię tylko na chwilę? Wykonaj badania prenatalne, by wykluczyć ryzyko poważnych chorób rozwijającego się w twoim łonie dziecka.

Badania prenatalne kojarzą się wielu kobietom z inwazyjnością. Tymczasem podstawą są badania zupełnie nieinwazyjne i bezpieczne – dla matki i dziecka, dzięki którym już na etapie wczesnego rozwoju potrafią wykryć ewentualne nieprawidłowości.

 

W naszym gabinecie przeprowadzamy badania aparatem USG Voluson

Umów teraz wizytę: lek. med. Agnieszka Pajtasz

Zarejestruj się online

Wykonaj badania przesiewowe, by wykluczyć wady wrodzone

Jak wskazuje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, badania przesiewowe pozwalają zarówno na ocenę ryzyka wystąpienia aberracji chromosomowych oraz rozpoznanie wielu wad wrodzonych płodu, ocenę kosmówkowości w ciąży wielopłodowej. Ponadto umożliwiają określenie ryzyka wystąpienia niektórych powikłań charakterystycznych dla II i III trymestru ciąży.

Wśród badań przesiewowych wykonuje się:

 • badanie ultrasonograficzne – między 11 a 14 tygodniem ciąży,
 • ultrasonografię między 18 a 24 tygodniem ciąży,
 • badanie biochemiczne.

Podczas badania USG genetycznego lekarz poddaje ocenie kilkadziesiąt parametrów budowy płodu, dokonując pomiarów poszczególnych narządów. Ultrasonografia pozwala wykryć większość wad serca, przepukliny brzuszne i rdzeniowe, wodogłowie. Możliwe jest także określenie ryzyka zespołu Downa u dziecka, na podstawie szerokości przezierności karkowej (NT) – poszerzenie może wskazywać na wadę.

By uzyskać bardziej miarodajne wyniki, zaleca się wykonać dodatkowe przesiewowe badania prenatalne. Wrocław to jedno z wielu miast, w którym można przeprowadzić m.in.:

 • Test PAPP-A (połączony) – jego istotą jest ocena stężenia białka PAPPA-A oraz beta hCG, co pozwala stwierdzić ryzyko wystąpienia zespołu Downa, zespołu Patau i zespołu Edwardsa. Do badania wykorzystuje się próbkę krwi żylnej pobranej od matki (badanie wygląda jak standardowe pobieranie krwi). Wynik ujemny oznacza niskie ryzyko wystąpienia wad wrodzonych (nie daje jednak 100% pewności, że dziecko urodzi się zdrowe). Dodatni wynik stanowi wskazanie do dalszej diagnostyki. Test wykonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży.
 • Test potrójny – polega na pobraniu krwi żylnej od matki i oznaczeniu poziomu: alfa-fetoproteiny (AFP), beta hCG oraz wolnego estriolu. Charakterystyczne zmiany stężenia badanych substancji mogą wskazywać na występowanie poszczególnych wad. Wyniki ustala się na podstawie obliczeń programu komputerowego, z uwzględnieniem wieku matki. Badanie przeprowadza się między 15 a 22 tygodniem ciąży.
 • Test zintegrowany – polega na wykonaniu testu PAPP-A i testu potrójnego. Na podstawie wyników, program komputerowy oblicza ryzyko wystąpienia wad. Jego zaletą jest 90-procentowa czułość oraz niewielkie prawdopodobieństwo pojawienia się fałszywego wyniku dodatniego (wskazania na występowanie wad, gdzie faktycznie jej nie ma).

Inwazyjne badania prenatalne to ostateczność

W ramach dalszej diagnostyki – gdy przesiewowe badania wskazały na istnienie nieprawidłowości – przeprowadza się inwazyjne badania prenatalne. Wrocław jest miastem, w którym każda kobieta z wynikiem dodatnim może wykonać: amniopunkcję, biopsję trofoblastu, fetoskopię, biopsję tkanek płodu czy kordocentezę.

Nie tylko dla kobiet 35+

Jeszcze do niedawna na badania prenatalne kierowane były kobiety:

 • powyżej 35 roku życia,
 • które urodziły dziecko z poważnymi wadami wrodzonymi,
 • w rodzinie której występowały przypadki chorób wrodzonych.

Obecnie, zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, wszystkie kobiety ciężarne w Polsce powinny wykonać przesiewowe badania prenatalne w kierunku najczęściej występujących wad rozwojowych i aberracji chromosomowych – bez względu na wiek [1].

Chcesz wykonać badania prenatalne? Wrocław – to miasto, w którym działa nasza przychodnia. Umów się na wizytę u naszego ginekologa już teraz i zapewnij sobie spokój przez kolejne tygodnie ciąży.

Źródła:

[1] http://premedicare.pl/new/wp-content/uploads/downloads/2010/10/Prenat-PTG-rekomend.pdf

Jak przygotować się do ciąży?

Test ciążowy

Zależy ci na powiększeniu rodziny? Niech twój organizm będzie gotowy na przyjęcie dziecka, które zagości w Tobie na długich 9 miesięcy. Zacznij się więc przygotowywać, by zapewnić maluchowi prawidłowy rozwój, a sobie – bezproblemową ciążę i szybszy powrót do formy po porodzie.

Ciąża stanowi ogromne wyzwanie dla organizmu. Z tego powodu należy odpowiednio wcześnie przygotować go, by miał warunki i siłę do stworzenia nowego życia. Zacznij jak najszybciej – specjaliści zalecają, by planowanie ciąży rozpocząć nawet rok wcześniej. Dlaczego to ważne? Z uwagi na fakt, że pierwsze tygodnie ciąży są niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju płodu. Od czego więc zacząć?

dieta-w-ciazyZadbaj o zdrową dietę

Pierwszy krok w stronę planowania ciąży to dbałość o zdrową dietę. Przyjrzyj się temu, jak wygląda codzienne menu – Twoje i Twojego partnera. To, co jecie wpływa m.in. na jakość komórki jajowej oraz plemników. Nie chodzi jednak o to, by stosować restrykcyjne diety. Wystarczy drobna zmiana nawyków żywieniowych obejmująca m.in. wykluczenie żywności wysoko przetworzonej i produktów z dużą zawartością konserwantów, wprowadzenie większej ilości warzyw i owoców, ryb, chudego mięsa.

Zwróć uwagę, by w codziennym jadłospisie znalazły się produkty szczególnie bogate w:

 • kwas foliowy (niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego) – znajdziesz go m.in. w pomarańczach, bananach, pszenicy, zielonych warzywach liściastych, żółtkach jaj,
 • wapń, magnez, jod, witaminę E, kwasy omega-3 – znajdziesz je m.in. w nabiale, rybach, gorzkiej czekoladzie.

Twój partner niech spożywa spore ilości białka. Zawarta w proteinach arginina wpływa korzystnie na jakość nasienia.

Uzywki w ciazyWyeliminuj używki

Palisz papierosy? Spożywasz alkohol w nadmiernej ilości? Każdego dnia wypijasz kilka filiżanek mocnej kawy? Czas zrezygnować z używek albo przynajmniej ograniczyć je do niezbędnego minimum.

Tylko pozornie kawa jest nieszkodliwa. Wyniki badań opublikowane w British Journal of Pharmacology jednoznacznie wskazują, że picie więcej niż 4 filiżanek kawy dziennie zmniejsza szanse na poczęcie dziecka o 25% (badanie zostało przeprowadzone na grupie 9 tys. kobiet).

Konieczność rezygnacji z używek dotyczy to nie tylko Ciebie – przyszłej matki, ale również Twojego partnera – przyszłego ojca.

forma w ciazyZachowaj dobrą formę

Ciąża, a potem poród to ogromny wysiłek dla organizmu. Dlatego warto zadbać o dobrą kondycję jeszcze przed poczęciem. Bądź aktywna – uprawiaj sport, który sprawia Ci największą przyjemność. Wykonuj ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie i stawy, zwiększą elastyczność skóry. Świetnie sprawdza się m.in. pilates, jazda na rowerze czy klasyczny aerobik.

badania w ciazyPrzebadaj się

Na etapie planowania ciąży bezwzględnie sprawdź stan swojego zdrowia. Wykonaj podstawowe badania z krwi (tj. morfologię), ale pamiętaj również o sprawdzeniu poziomu hormonów. Bardzo często zawirowania hormonalne utrudniają zajście w ciążę.

Odwiedź ginekologa, który sprawdzi kondycję narządów płciowych. Specjalista wykona także badanie cytologiczne oraz – w razie konieczności – podejmie leczenie nadżerki czy stanu zapalnego.

» W naszych gabinetach pomagamy w planowaniu oraz prowadzeniu ciąży

Udaj się również do dentysty, by zweryfikować stan zębów i przeprowadzić niezbędne leczenie. To ważne, ponieważ w trakcie ciąży i w okresie karmienia istnieje duże ryzyko pojawienia się ubytków. Także i twój partner powinien się zbadać – jednak pod kątem jakości nasienia. Dzięki temu wykluczysz ewentualne bariery, które mogą stanąć na drodze do rodzicielstwa.

obserwacje-cykluObserwuj cykl miesiączkowy

Liczysz na szybkie poczęcie? Zacznij już teraz obserwować cykl miesiączkowy. Dzięki temu uda Ci się określić dni płodne – dni, w którym szanse na zajście w ciążę są największe.

Zaplanowanie ciąży wyjdzie Wam na zdrowie

Zaplanowanie ciąży z dużym wyprzedzeniem to inwestycja w zdrowie Twojego przyszłego dziecka i Twoją doskonałą formę po porodzie. Dlatego zacznij działać już teraz – to początek Twojej drogi do szczęśliwego rozwiązania. Sprawdź w czym jeszcze pomoże Ci nasz ginekolog.